Please wait...
/
-
The average value of property of Agil, Mugilan and Anitha is Rs.130cr.The Property of Agil is 20cr greater than the property value of Mugilan and Anitha property value is 50cr greater than the Agil property value. The value of property of Anitha is.
Explanation :
Property value of Mugilan x
130*3 = x+x+20+x+20+50
390 = 3x+90
3x=300
X=100
Anitha = 100+20+50 = 170
The average salary of 90 employees in an organization is Rs.14.500 per month. If the no of executive is twice the no of clerks, then find the average salary of clerk ?
90 => 2:1=> 60:30
Total Salary = 60*salary of executive +30 * salary of clerk
90*14500 = 60*x+30*y
X, y not given so we can’t determine
If the average marks of 1/5th of class is 70% and 2/5th class is 45% and the average mark of remaining class is 60%, then the average % of the whole class is.
Avg = 100*[x/5 *70/100 + 2x/5 * 45/100 +2x/5*60/100 ] /x
= 70+90+20/5
=56
The average price of 100 mobiles in an electronic shop is Rs.27,000. If the highest and lowest mobiles are sold out then the remaining 98 mobiles average price is 26,400.The cost of lowest mobile is Rs.18,000.Find the cost of highest mobile price.
100*27000 – 98*26400 = 27,00,000 – 25,87,200 = 1,12,800
The cost of highest mobile price = 1,12,800 -18,000 = 94800
There are 10 compartments in passenger train carries on average 15 passengers per compartment. If atleast 15 passengers were sitting in each compartment, no any compartment has equal no of passengers , and any compartment does not exceed the number of average passengers except 10th compartment.Find how many passengers can be accommodated in 10th compartment ?
No of passengers = 15*10 = 150
15+14+13+12+11+10+9+8+7 = 99
150 -99 = 51
There are five times the number of two wheelers as there are three wheelers. The no of four wheelers are equal to the number of two wheelers. Find the average number of wheel per vehicle ?
No of 3 wheeler = x, no of wheels = 3x
No of 2 wheeler = 5x, no of wheels = 10x
No of 4 wheeler =5x, no of wheels = 20x
Avg = 3x+10x+20x/x+5x+5x = 33x/11x = 3
In a particular week the average number of people visited the museum is 70. If we exclude the holidays then the average number is increased by 28. Further if we exclude the day which the maximum of 210 visitors visited the museum, then the average become 40.Find the no of holidays in the week.
Total no of visitors in a week = 70* 7 = 490
X = no of holidays
Exclude hloidays
(7-x)*98 =490
7-x = 5
X = 2
Arjun gets 62 marks out of 100 in English, 81 out of 120 in Chemistry and 75 out of 150 in maths. The average marks of Arjun(in %) in all the three subjects is.
62/100 = 62%
81/120 = 67.5%
75/150 = 50%
Avg = 62+67.5+50/3 = 179.5/3 = 59.8 = 60%
The average salary of 120 employees in the bank is Rs.15,000 per month. If the no of assistant is thrice the no of POs and average salary of assistant is 1/3rd of the average salary of POs then find the average salary of POs ?
120 = 1:3 =30:90 = PO : Assistant
120*15000 = 30*x+ 90 *x/3
18,00,000 = 90x+90x/ 3
54,00,000*3 = 180x
X = 30000
In a class of 60 students 23 are girls. The average mark of boys is 45 and average mark of girls is 52. What is the average mark of the class?
60 students => 23 G and 37 B
Average = 23*52 + 37*45/ 60
= 2965/60 = 47.7
The average monthly expenditure of Mr.Ravi’s family for the first three months is Rs 2,750, for the next three months is Rs 2,940 and for the last three months Rs 3,150. If his family saves Rs 4980 for nine months, find the average monthly income of the family for the 9 months?
Average monthly expenditure for 3 months = Rs. 2750
Total expenditure for 3 months = Rs 2750 x 3 = Rs. 8250
Average monthly expenditure for 3 months = Rs. 2940
Total expenditure for 3 months = Rs 2940 x 3 = Rs. 8820
Average monthly expenditure for 3 months = Rs. 3150
Total expenditure for 3 months = Rs 3150 x 3 = Rs. 9450
Total savings for 9 months = 4980
Average monthly income for 9 months = (8250 + 8820 + 9450 + 4980)/9 = 3500
The average age of a family of 8 members is 24 years. If the age of the youngest member be 6 years, the average age of the family at the birth of the youngest member was?
Explanation:
Total present age of the family (8*24) = 192 years
Total age of the family 6 years ago = (192 – 6*7) = 150 years
At that time, Total members in the family = 7
Therefore Average age at that time = 150/7 = 21.42 years
Mr. Ravi’s family has 10 males and a few females, the average monthly consumption of rice per head is 8 kg. If the average monthly consumption of rice per head be 10 kg in the case of males and 6 kg in the case of females, find the number of females in Ravi’s family?
Let number of females be x.
(10*10+x*6)/(10+x) = 8
=> x = 10
In a famous hotel the rooms were numbered from 201 to 230, each room gives an earning of Rs. 5000 for the first fifteen days of a month and for the latter half, Rs. 3000 per room. Find the average income per room per day over the month. (September)?
Total number of rooms = 29
Average = [(5000 * 30 * 15) + (3000 * 30 * 15)]/(30*30)
Average earning per room = 4000
In a famous hotel, the rooms are numbered from 101 to 130 on the first floor, 201 to 220 on the second floor and 301 to 330 on the third floor. In the month of September, the room occupancy was 50% on the first floor, 80% on the second floor and 40% on the third floor. If it is also known that the room charges are Rs 200, Rs. 250 and Rs. 300 on each of the floors respectively, then find the average income per room in the hotel for the month of September?
Total number of rooms in first, second and third floor = 30, 20, 30
Occupied rooms in first, second and third floor = 15, 16, 12
Average income = (15 * 200 + 16 * 250 + 12 * 300)/ 80 = Rs. 132.5
There were 46 students in a Boys hostel. Due to the admission of eight new students the expenses of the hostel mess were increased by Rs.42 per day while the average expenditure per head diminished by Rs 1. What was the original expenditure of the hostel mess?
54*(x−1)−46*x = 42
8x = 96
x = 12
Original total expenditure:
46*x = 46*12 = Rs.552
The average salary of the entire staff in a office is Rs 250 per month. The average salary of officers is Rs 520 and that of non-officers is Rs. 200. If the number of officers is 15, then find the number of non–officers in the office.
Let the required number of non–officers = x
200x + 520 x 15 = 250 ( 15 + x )
250x – 200x = 520 * 15 – 250 x 15
50x = 4050
x = 81
Mr.Suresh’s average monthly expenditure for the first four months of the year was Rs.260 For the next five months,the average monthly expenditure was Rs.40 more than what it was during the first four months. If he spent Rs.560 in all during the remaining three months of the year, Find what percentage of his annual income of Rs.5000 did he save in the year?
Suresh’s average monthly expenditure for the first four months of the year = Rs.260.
260 * 4 = Rs. 1040
For the next five months,the average monthly expenditure was Rs.40 more than what it was during the first four months. He spent 260 + 40 for one month
In 5 months he spent 300 * 5 = 1500
He spent Rs.560 in all during the remaining three months of the year.
Total expenditure = 1040 + 1500 + 560 = 3100
Savings = 5000-3100 = 1900
% savings = 1900/5000 * 100 = 38%
The average age of a group of persons going for tour to Shimla is 22 years. 25 new persons with an average age of 10 years join the group and their average age becomes 12 years. The number of persons initially going for tour is?
Initial number of persons = x
= 22x + 25 * 10 – 12(x + 25)
= 22x + 250 – 12x – 300
10x = 50
x = 5
In English exam, the average of Class “A” was found to be “x” marks. After deducting a computational error, the average marks of 100 candidates got reduced from 74 to 54. The average thus came down by 25 marks. The total numbers of candidates who took the English exam were?
(74 – 54) * 100 = 25 * x
x = 20 * 100 / 25 = 80
Correct (-)
Wrong (-)
Skipped (-)