Please wait...

Data interpretation Test 12
Result
Data interpretation Test 12
  • /

    Score
  • -

    Rank
Time Taken: -
  • Question 1/20
    1 / -0

    Direction (1-5) : Study the following information to answer the given questions.

    What is the ratio of total number of staff in ECE,EEE to the total no of students in CSE and IT ?

    Solutions

    Explanation :

    Staff = 200

    Students = 2800

    200: 2800 = 2:28 = 1:14

     

  • Question 2/20
    1 / -0

    Direction (1-5) : Study the following information to answer the given questions.

    The total no of male staff in IT and EIE is what % of the total number of staff in these 2 dept ?

    Solutions

    Explanation :

    IT = 90 => 4:5 => 40(male)

    EIE = 70 => 18:17 => 36(male)

    40+36 = 76

    Total = 90+70 = 160

    76*100/160 = 47.5%

     

  • Question 3/20
    1 / -0

    Direction (1-5) : Study the following information to answer the given questions.

    Total no of female students in CSE is what % more than the male students in the same Dept ?

    Solutions

    Explanation :

    2200 => 9:13 => 900:1300

    400*100/900 = 44.45%

     

  • Question 4/20
    1 / -0

    Direction (1-5) : Study the following information to answer the given questions.

    Find the number of female students in ME dept ?

    Solutions

    Explanation :1600 => 17:15 = 850 : 750(f)

     

  • Question 5/20
    1 / -0

    Direction (1-5) : Study the following information to answer the given questions.

    Find the average of total no of staff in all the dept ?

    Solutions

    Explanation :(120+80+150+90+140+70)/6 = 650/6 = 108.3

     

  • Question 6/20
    1 / -0

    Direction (6-10) : As  part of renovation of the home, flooring, painting and carpeting of a hall is to be undertaken. The hall has length 10m, breath 12m and height 5m. The cost of flooring is Rs.2500perm, painting is Rs.600 per sq m and carpeting is Rs.500 per sq m.

    Que. What will be the cost of carpeting the hall leaving aside the area of 10m *4.5m for the wooden sofa?

    Solutions

    Explanation :500(10*12 – 10*4.5) = 500*75 = 37,500

     

  • Question 7/20
    1 / -0

    Direction (6-10) : As  part of renovation of the home, flooring, painting and carpeting of a hall is to be undertaken. The hall has length 10m, breath 12m and height 5m. The cost of flooring is Rs.2500perm, painting is Rs.600 per sq m and carpeting is Rs.500 per sq m.

    Que. What will be the cost of flooring the house if the contractor offered 10% discount on the total cost ?

    Solutions

    Explanation :

    10*12*2500 = 3,00,000

    3,00,000*10/100 = 30,000

    3,00,000 – 30,000 = 2,70,000

     

  • Question 8/20
    1 / -0

    Direction (6-10) : As  part of renovation of the home, flooring, painting and carpeting of a hall is to be undertaken. The hall has length 10m, breath 12m and height 5m. The cost of flooring is Rs.2500perm, painting is Rs.600 per sq m and carpeting is Rs.500 per sq m.

    Que. What will be the total cost of flooring and painting the Ceiling ?

    Solutions

    Explanation :10*12*2500 + 10*12*600 = 3,00,000 + 72,000 = 3,72,000

     

  • Question 9/20
    1 / -0

    Direction (6-10) : As  part of renovation of the home, flooring, painting and carpeting of a hall is to be undertaken. The hall has length 10m, breath 12m and height 5m. The cost of flooring is Rs.2500perm, painting is Rs.600 per sq m and carpeting is Rs.500 per sq m.

    Que. What will be the difference between the cost of painting the house on length side and the wall on the breath side provided neither of the walls has a door or a window.

    Solutions

    Explanation :

    12*5- 10*5  = 60 – 50 = 10

    10*600 = 6000

     

  • Question 10/20
    1 / -0

    Direction (6-10) : As  part of renovation of the home, flooring, painting and carpeting of a hall is to be undertaken. The hall has length 10m, breath 12m and height 5m. The cost of flooring is Rs.2500perm, painting is Rs.600 per sq m and carpeting is Rs.500 per sq m.

    Que. If the cost of the plastering is Rs.350 then what will be the cost of the plastering the wall ?

    Solutions

    Explanation :

    10*5 = 50

    50*350 = 17,500

     

  • Question 11/20
    1 / -0

    Direction (11-15) : Study the following information to answer the given questions.

    Expenditure of A in 1994 and 1995 are Rs. 12lak and Rs.14lak. What was the total income of A in 1994 and 1995 together ?

    Solutions

    Explanation :

    1994 E = 12 L

    % P = (I – E)*100 / E

    50 = (I – 12)*100 / 12

    I = 6+12 = 18 L

    1995 E = 14L

    60 = (I – 14)*100 / 14

    I = 22.4L

    Total = 18+22.4 = 40.4L

     

  • Question 12/20
    1 / -0

    Direction (11-15) : Study the following information to answer the given questions.

    Ratio of Expenditure of Companies A and B in 1993 was 4:5. What was the ratio of their incomes in the same year ?

    Solutions

    Explanation :

    A : B = 40:50

    45 = (I – 40)*100/40………….(A)

    I = 58L

    50 = (I – 50)*100/50

    I = 75L ………………………………(B)

    A:B = 58:75

     

  • Question 13/20
    1 / -0

    Direction (11-15) : Study the following information to answer the given questions.

    Total Expenditure of company B in all the years together was Rs.125L. What was the total income of the company in all the years together ?

    Solutions

    Explanation :Over all % is not known

     

  • Question 14/20
    1 / -0

    Direction (11-15) : Study the following information to answer the given questions.

    If the incomes of the B in 1992 and 1993 were in the ratio 3:4, Find the ratio of Expenditures of that company in these 2 years ?

    Solutions

    Explanation :

    Income => 1992:1993 = 3:4 = 30:40

    45 = (30-E)*100/E

    45E/100 = 30 – E

    9E/20 = 30 – E

    9E = 600 – 20E

    29E = 600

    E = 600/29……………1992

    50 = (40 – E)*100 / E

    50E/100 = 40 – E

    E = 2(40 – E)

    E = 80 – 2E

    3E = 80

    E = 80/3

    Ratio = (600/29) / (80/3) = 600*3 / 29*80

    = 1800/2320 = 180/232 = 45/58

     

  • Question 15/20
    1 / -0

    Direction (11-15) : Study the following information to answer the given questions.

    If the expenditure of A and B in 1991 were equal and total income of  A and B was
    Rs. 116L, what was the total expenditure of A and B in the same years ?

    Solutions

    Explanation :

    For A

    40 = (I – E)*100/E

    40E = (I – E)100

    2E = 5I – 5E

    5I = 7E

    I = 7/5 E

    For B

    50 = (116-I – E)*100/E

    E = 2(116 – I – E)

    E = 232 -2I – 2E

    2I = 232 – 3E

    I = (232 – 3E)/2

    7/5E = (-232 – 3E)/2

    14E = 1160  – 15E

    29E = 1160

    E = 1160/29 = 40

    2E = 80

     

  • Question 16/20
    1 / -0

    Direction (16-20) : Study the following information to answer the given questions.

    What is the average no of candidates qualified from  state S over the given years ?

    Solutions

    Explanation :(105+110+120+125+135+110)/6 =  705 / 6 = 117.5

     

  • Question 17/20
    1 / -0

    Direction (16-20) : Study the following information to answer the given questions.

    Percentage of candidates qualified over appeared in 1993 is the highest for which of the following state except R?

    Solutions

    Explanation :

    P = 115*100/165 = 69.69

    Q = 125*100/130 = 96.15

    R = 140*100/140 = 100

    S = 120*100/170 = 70.58

    T =140*100/160 = 87.5

    U = 145*100/150 = 96.67

    U has highest % = 96.67

     

  • Question 18/20
    1 / -0

    Direction (16-20) : Study the following information to answer the given questions.

    Approximately what is the percentage of candidates qualified over appeared from all 6 states together in 1991 ?

    Solutions

    Explanation :

    Q =125+140+110+105+175+130 = 785

    A = 140+165+65+155+185+135 = 945

    % = 785*100/945 = 83.07%

     

  • Question 19/20
    1 / -0

    Direction (16-20) : Study the following information to answer the given questions.

    Which year the Percentage of candidates qualified over appeared is low in  the State P ?

    Solutions

    Explanation :

    1991 = 125*100/140 = 89.28

    1992 = 120*100/130 = 92.30

    1993 = 115*100/165 = 69.69

    1994 = 120*100/145 = 82.76

    1995 = 105*100/170 = 61.76

    1996 = 110*100/180 = 61.11

     

  • Question 20/20
    1 / -0

    Direction (16-20) : Study the following information to answer the given questions.

    Total no of candidates qualified in the year 1996 ?

    Solutions

    Explanation :Q = 110+175+125+110+120+110 = 750

     

User Profile
-

Correct (-)

Wrong (-)

Skipped (-)


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Click on Allow to receive notifications
×
Open Now