Please wait...

Aptitude Test 269
Result
Aptitude Test 269
  • /

    Score
  • -

    Rank
Time Taken: -
  • Question 1/10
    1 / -0.33

    In the following questions, two statements numbered I and II are given. On solving them we get two quantities, quantity I and quantity II respectively. Solve for both the quantities and choose the correct option.

    Quantity I: Selling price of a solution which is bought at Rs 200/litre, marked up by 40% and sold after providing a discount of 10%.

    Quantity II: Cost price of a solution which is sold at Rs 240/litre, after providing a discount of 20%, mark-up on which was 20%.

    Solutions

    Quantity I:

    C.P = Rs 200/litre

    M.P = 200(1 + 40/100) = Rs 280/litre

    S.P = 280(1 - 10/100) = Rs 252/litre

    Quantity II:

    Let the C.P be Rs 100x/litre

    M.P = 100x = 100x(1 + 20/100) = Rs 120x/litre

    S.P = 120x(1 - 20/100) = Rs 96x/litre

    96x = 240

    => x = 2.5

    C.P = 100x = Rs 250/litre

    Quantity I > Quantity II

     

  • Question 2/10
    1 / -0.33

    A started a business with B such that investment made by him was three times the investment made by B and his period of invest is 5/4 times the period of investment of B. If A received Rs.3000, what is the total profit?

    Solutions

    Investment ratio, A: B = 3: 1

    Time ratio, A: B = 5: 4

    Profit ratio, A: B = 5 x 3: 1 x 4 = 15: 4

    Profit = (19/15) x 3000 = Rs.3800

     

  • Question 3/10
    1 / -0.33

    Find the next term in the series.

    735, 748, 759, 768, 775, ?

    Solutions

    The pattern is as follows:

    35 x 21 = 735

    34 x 22 = 748

    33 x 23 = 759

    32 x 24 = 768

    31 x 25 = 775

    30 x 26 = 780

     

  • Question 4/10
    1 / -0.33

    What value will come in place of question mark (?) in the following question?

    Solutions

    ? = 84 x (29/6) - √1296

    = 14 x 29 - 36

    = 406 - 36 = 370

     

  • Question 5/10
    1 / -0.33

    In an examination, Rahul received 32% of the total marks and failed by 12 marks. The marks of Ravi were 40% more than that of Rahul's marks and received 52 more than the passing marks. In the examination, passing marks is how much less than that of the total marks?

    Solutions

    In the examination, let the total marks = a

    The marks received by Rahul = 32% of a = 0.32a

    Passing marks = 0.32a + 12 -------- (i)

    Ravi's marks = 140% of 0.32a = 0.448a

    Passing marks = 0.448a - 52 -------- (ii)

    Therefore, 0.32a + 12 = 0.448a - 52

    0.128a = 64

    a = 500

    Passing marks = 0.32a + 12 = 172

    The required answer = 500 - 172 = 328

     

  • Question 6/10
    1 / -0.33

    Find the next term in the series.

    37, 51, 67, 85, 105, ?

    Solutions

    The pattern is as follows:

    9 x 4 + 1 = 37

    10 x 5 + 1 = 51

    11 x 6 + 1 = 67

    12 x 7 + 1 = 85

    13 x 8 + 1 = 105

    14 x 9 + 1 = 127

     

  • Question 7/10
    1 / -0.33

    In the following questions two equations numbered I and II are given. You have to solve both the equations and choose the correct option.

    I. x2 +30x +176 = 0

    II. y2 +11y +28 = 0

    Solutions

    From equation I:

    x2 +30x +176 = (x + 22)(x + 8)= 0

    => x = -22, -8

    From equation II:

    y2 +11y +28 = (y + 7)(y + 4) = 0

    => y = -7, -4

     

  • Question 8/10
    1 / -0.33

    Price of a gold increased by 20% in the year 2013 over price in the previous year, it is decreased by 10% in the year 2014 over price in the previous year and increases by 30% in 2015 over the price in the previous year. If price of gold per gram in year 2012 was Rs.3000, then price per gram of gold in year 2015 was how much more than price per gram of gold in year 2012?

    Solutions

    Price of gold per gram in the year 2013 = 1.2 x 3000

    Price of gold per gram in the year 2014 = 0.9 x 1.2 x 3000

    Price of gold per gram in the year 2015 = 1.3 x 0.9 x 1.2 x 3000

    = Rs.4212

    Per gram increase in price = Rs.4212 -Rs.3000 = Rs.1212.

     

  • Question 9/10
    1 / -0.33

    Find the next term in the series.

    16.0, 24.0, 60.0, 210.0, 945.0, ?

    Solutions

    The pattern is as follows:

    16 x 1.5 = 24.0

    24 x 2.5 = 60.0

    60 x 3.5 = 210.0

    210 x 4.5 = 945.0

    945 x 5.5 = 5197.5

     

  • Question 10/10
    1 / -0.33

    Find the next term in the series.

    7529536, 537824, 38416, 2744, 196, ?

    Solutions

    The pattern is as follows:

    7529536/14 = 537824

    537824/14 = 38416

    38416/14 = 2744

    2744/14 = 196

    196/14 = 14

     

User Profile
-

Correct (-)

Wrong (-)

Skipped (-)


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Click on Allow to receive notifications
×
Open Now