Please wait...

SSC GD 2026 Aptitude Test - 9
Menu grid icon
Result Result point icon
SSC GD 2026 Aptitude Test - 9
  • Goals icon

    /

    Score
  • Trophy icon

    -

    Rank
White alarm icon Time Taken: -
Result frame illustration
  • Question 1/10
    2 / -0.5

    A student is required to get an aggregate of 65% to pass an examination. In a class, a particular student gets 285 marks and is declared failed by 8% marks. What are the minimum marks a student should have scored to pass the examination?

    Solutions

    The correct answer is option 2 i.e. 325.

    Let the passing mark be 'P'

    Percentage required to pass the exam = 65%

    Student got 285 marks and failed by 8%, which means the percentage achieved by the student is 65 - 8 = 57%

    If 57% of P = 285

    ⇒ P = (285 × 100)/57 = 500

    So the passing mark is 65% of P 

    ⇒ (65/100) × 500 = 325

  • Question 2/10
    2 / -0.5

    The ratio of length and breadth and height of a cuboid is 7 : 4 : 6. The height of the cuboid is 75% of the edge of a cube. What is the ratio of volumes of the discussed cuboid and cube?

    Solutions

    The correct answer is option 2 i.e. 21 : 64.

    The ratio of length, breadth, and height of the cuboid is = 7 : 4 : 6

    i.e. let Length be = 7x

    Breadth be = 4x

    Height be = 6x

    Volume of Cuboid = length × breadth × height 

    ⇒ 7x × 4x × 6x = 168x3

    Now, the Height of the cuboid is 75% of the edge of the cube

    i.e. if the edge of a cube is y,

    75/100 × y = 6x

    ⇒ y = 8x

    Hence, volume of cube = (edge)3 = (8x)3 = 512x3

    The ratio of volumes of cuboid and cube is: 168x3/512x3 = 21 : 64

  • Question 3/10
    2 / -0.5

    What should come in place of question mark (?) in the following question?

    0.2 × 0.05 of 8 - 0.25 ÷ (0.4 + 0.85)

    Solutions

    The correct answer is option 2 i.e. -0.12.

    0.2 × 0.05 of 8 - 0.25 ÷ (0.4 + 0.85)

    Using BODMAS

    We simplify

    ⇒ 0.2 × 0.4 - 0.25 ÷ 1.25

    ⇒ 0.2 × 0.4 - 0.2

    ⇒ 0.08 - 0.2 = -0.12

  • Question 4/10
    2 / -0.5

    A train running with a speed of 70 km/h can cross another train of 1/3rd length running in the opposite direction in 14.4 seconds. If the speed of the second train is 56 km/h, then find the time in which they will cross each other running in the same direction.

    Solutions

    The correct answer is Option 2 i.e. 129.6 seconds

    Understanding

    Application

    Suppose the length of 1st train = X m

    Then,

    Length of 2nd train = X/3 m

    According to the question:

    When trains are running in opposite directions

    (X + X/3) = (70 + 56) × 5/18 × 14.4

    (X + X/3) = 504 …………. (1)

    When trains are running in same directions:

    Relative speed = (70 – 56) × 5/18 = 35/9 m/s

    Suppose they cross in T seconds.

    So,

    (X + X/3) = 35/9 × T

    From equation 1:

    35/9 × T = 504

    T = 129.6

     

    Hence,

    Time in which they will cross each other running in same directions = 129.6 seconds

  • Question 5/10
    2 / -0.5

    A can do a piece of work in 90 days and B can do it in 120 days. They work together for 20 days. Then A leaves and B continues the work. 10 days after that, C joins the work and the work is completed in 38 more days. In how many days C can do it alone?

    Solutions

    The correct answer is Option 2 i.e. 180 days

    A's 1-day  work = (1/90)

    B's 1-day work = (1/120)

    (A + B)'s 1-day work = (1/90) + (1/120) = (7/360)

    (A + B)'s 20-day work = (7/360) × 20 = (140/360) = (7/18)

    Remaining work = 1 - (7/18) = (11/18)

    now let C's 1-day work = (1/p)

    ⇒(10/120) + (1/120 + 1/p) × 38 = (11/18)

    ⇒ p = 180

    Hence,

    In 180 days, C can do it alone.

  • Question 6/10
    2 / -0.5

    There is a circle and a square, the radius of the circle is 14 cm and the side of the square is 1/77 of the total area of the circle. Find the total area of the square.

    Solutions

    The correct answer is Option 3 i.e. 64 cm2

    Understanding Application

    r = radius of circle

    a = side of square

    ar(circle) = area of circle

    Given 

    r = 14 cm

    and

    a = ar(circle)/77

    Now

    Area of the circle = 22/7 × 142

    = 22 × 28

    = 616 cm2

    So,

    a = 616/77

    = 8 cm

    Hence

    Area of the square = a2

    = 82

    = 64 cm2

  • Question 7/10
    2 / -0.5

    The weight of heavy blankets in the house is 32 kg in total and the number of light blankets in the house is 6. If the weighted average of all the blankets is 4 kg and the average weight of light blankets is 10/3 kg then, what is the number of heavy blankets in the house?

    Solutions

    The correct answer is Option 2 i.e. 7.

    Let the number of heavy blankets in the house be 'x'

    Total weight of heavy blankets in the house = 32kg

    Total weight of light blankets in the house = 6 × 10/3 = 20 kg

    Total weight = (32 + 20) = 52 kg

    Total  number of blankets = (6 + x)

    ⇒ 4 = 52/(6 + x)

    ⇒ (24 + 4x) = 52

    ⇒ 4x = 28

    ⇒ x = 7

  • Question 8/10
    2 / -0.5

    The sum of the two consecutive numbers is 115. What is the smallest of those two numbers?

    Solutions

    The correct answer is Option 3 i.e. 57

    Let the smaller number be x

    Larger number = x + 1

    Sum = 115

    x + x + 1 = 115

    2x = 114

    x = 57

  • Question 9/10
    2 / -0.5

    Solutions

  • Question 10/10
    2 / -0.5

    A can finish a work in 18 days and the ratio of efficiency of A, B and C to do the same work is 3 : 2 : 1. In how many days will they together complete the work?

    Solutions

    The correct answer is option 3 i.e. 9 days

    Understanding

    The efficiency of doing work is inversely proportional to time taken to complete the work.

    If A, B and C can complete the work in x days, y days and z days respectively then they together complete the work in (xyz)/(xy + yz + xz)

    Application

    The efficiency of A, B and C = 3 : 2 : 1

    The time taken by them to complete the work

    = 2 : 3 : 6

    Let the time taken by A to complete the work = 2x

    A/Q, 2x = 18

    x = 9 days 

    So Time taken by B to complete the work = 3 × 9 = 27 days

    And time taken by C to complete the work = 6 × 9 = 54 days

    Time to complete the work together

    = (18 × 27  × 54)/(18 × 27 + 27  × 54 + 54  × 18)

    = 26244/(486 + 1458 + 972)

    = 26244/2916

    = 9 days

Close button icon
User Profile
-

Correct (-)

Wrong (-)

Skipped (-)


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Mockers logo Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Arrow pointer icon
Click on Allow to receive notifications
Notification bell icon ×
Open Now