Please wait...
/
-
6 men and 3 boys together in 1 hour do 5 times work as 1 man and 1 boy do in an hour. Determine the ratio of the efficiency of a man and a boy.
Verify mobile number to view the solution
The correct answer is Option 4 i.e. 2 : 1.
Let Work done by 1 man in 1 hour be M units and that by 1 boy in 1 hour be B units
Work done by 1 man and 1 boy in 1 hour = (M + B)
Work done by 6 men and 3 boys in one hour = (6M + 3B)
According To Question -
⇒ (6M + 3B) = 5 × (M + B)
⇒ (6M + 3B) = (5M + 5B)
⇒ M = 2B
⇒ M : B = 2 : 1
What value will come in place of question mark (?) in the following question?
[1664 ÷ 128 × 16] ÷ 13/4 = (8/3) × ?
The correct answer is option 1 i.e. 24.
Applying BODMAS Rule;
⇒ [13 × 16] ÷ 13/4 = (8/3) × ?
⇒ 16 × 4 = (8/3) × ?
⇒ (8/3) × ? = 64
⇒ ? = 24
Find the rate of interest on a sum of money that becomes 13 times itself in 48 years.
The correct answer is option 3 i.e. 25%.
S.I = (P × R × T)/100
S.I = (13P - P) = 12P
⇒ 12P = (P × R × 48)/100
⇒ 12 = (R × 48)/100
⇒ 1200 = (R × 48)
⇒ R = 25%
A cistern filled in 30 hours by three pipes A, B and C. The pipe C is thrice as fast as B and B is twice as fast as A. How much time will pipe A alone take to fill the tank?
The correct answer is Option 1 i.e. 270 hours.
Let time taken by pipe A alone to fill the tank be x hours.
Tank filled by A alone in an hour = 1/x
Time taken by B alone to fill the tank = x/2 hours
Tank filled by B alone in an hour = 2/x
Time taken by C alone to fill the tank = (x/2)/3 = x/6 hours
Tank filled by C alone in an hour = 6/x
Together they can fill the tank in = 30 hours
The total amount of tank they can fill together in 1 hour = 1/30
According to the question-
⇒ 1/x + 2/x + 6/x = 1/30
⇒ 9/x = 1/30
⇒ x = 30(9) = 270 hours
Directions For Questions
Direction: Given Pie chart shows the distribution of teachers who teach 6 different subjects. Total number of teachers = 3000. Study the data and answer the questions that follow.
...view full instructions
What is the difference between the total number of teachers who teach English, Physics and Biology together and the total number of teachers who teach Mathematics, Chemistry and Hindi together?
The correct answer is Option 2 i.e. 180.
Required difference = [(15% +23% + 15%) - (12% +17% + 18%)] of 3000
⇒ 6% of 3000
⇒ (6 × 30) = 180
Bharat gave a discount of 20% on the marked price of a bag and then sold it to Vedant. If he had made a 25% profit, by what percentage did he mark up the price of the bag?
The correct answer is option 4 i.e. 56.25%.
Let the cost of the bag be Rs 100.
Profit = 25%
So, the selling price = Cost price × (100 + profit%)/100
selling price = 100 × (100 + 25)/100 = 125
Let the marked price be Rs x.
So, the selling price would be 0.8x
According to the question,
⇒ 0.8x = 125
⇒ x = 156.25
Thus, the marked-up percentage = 156.25 - 100 = 56.25%
Find the value of Cos180° + Cos135°- Cos240°+ Cos315°.
The correct answer is option 2 i.e. -1/2.
Cos(90 + Ø) = -SinØ
Cos(180 + Ø) = -CosØ
Cos(360 - Ø) = CosØ
Given,
Cos180° + Cos135°- Cos240°+ Cos315°
⇒ Cos(90 + 90) = -Sin90 = -1
⇒ Cos(90 + 45) = -Sin45 = -1/√2
⇒ Cos(180 + 60) = - Cos60 = -1/2
⇒ Cos(360 - 45) = Cos45 = 1/√2
Now,
Cos180° + Cos135°- Cos240°+ Cos315° = -1 - 1/√2 + 1/2 + 1/√2 = -1/2
Find the smallest prime number that should be multiplied by 27 to make it a perfect square.
The correct answer is Option 1 i.e. 3.
Prime numbers are 2, 3, 5....
According to the question;
⇒ (27 × 2) = 54
Where 54 is not a perfect square
⇒ (27 × 3) = 81
81 is a perfect square of 9
Hence, the required number is 9
So, the smallest prime number will be 3
Find the area of the circle whose circumference is equal to the perimeter of a square of side 24 cm.
The correct answer is Option 2 i.e. 735.7 cm2.
Side of the square = 24 cm
Perimeter of the square = 4 × side
Circumference of the circle = 2πr
⇒ 4 × 24 = 2πr
⇒ 4 × 24 = 2 × 22/7 × r
⇒ r = 15.3 cm
Area of the circle = πr2 = 22/7 × 15.32
⇒ 735.7 cm2
Correct (-)
Wrong (-)
Skipped (-)