Please wait...
/
-
The edges of a cuboid are in the ratio 3:4:5 and its surface area is 188 sq.cm. The volume of the cuboid is.
Verify mobile number to view the solution
Explanation : sides 3x,4x,5x
Surface area = 188
2(lb+bh+hl)=188
X^2 = 94/47
X=1.41
Volume= l*b*h= 168.19 cubic cm
A solid metallic cone of height 20cm radius of base 30 cm is melted to make spherical balls each of 10cm diameter. How many such balls can be made?
Explanation :
Exp: n*4/3 * π r^3 = ⅓ π * R^2 *h
n= 36
The length and breadth of a rectangle are increased by 32% and 25% respectively. Its area will be increased by.
Explanation :32 + 25 + (32*25/100)
A right triangle with sides 15,16 and 18cm is rotated about the side 15cm to form a cone. The volume of the cone will be.
h= 15, r = 16
Volume= ⅓ * π * (16)^2 * 15
After measuring 320m of a rope, it was discovered that the measuring metre rod was 6cm longer. The true length of the rope measured is.
True length= 320m + 320* 3cm
320m + 960cm
329m 60cm(1m=100cm)
If the height and the radius of the base of a cone are each increased by 100%, then the volume of the cone becomes.
Diameter of semi-circumference= r
New height=h+h=2h
New radius=r+r= 2r
Volume= ⅓ π* r^2 h
New volume= ⅓ π (2r)^2 * 2h
New/original = 8/1
The perimeter of a rhombus is 300cm. If one of its diagonals is 16cm then the area of the rhombus is
Length of one side of rhombus= 300/4=75cm
Other diagonal= 2 * root of (75)^2 – 8^2
= 149
Area= ½ * 16 * 149
The height of a cone is 60cm. A small cone is cut off at the top of by a plane parallel to its base. If its volume is 1/64 of volume of the cone, at what height above the base is the section made?
(⅓ * π * r1^2 * h1 )/ (⅓ π * r^2 * h) / 1/64
(r1/r)^2 * h1/h = 1/64
(h1/h) ^3 = (¼)^3 ( r1/r = h1/h)
h1 = ¼ * 60=15
Volume of a cube whose diagonal measures 36*root3 cm?
Diagonal= root 3 * side
Side =36
Volume= 36^3
A wire when bent in the form of a square enclose an area of 841 sq cm. What will be enclosed area when the samd wire is bent into the form of a circle?
area of square= side^2
Side = root 841 = 29
Perimeter= 4*29 = 116cm
According to question circle is made by same wire so
Perimeter if square= circumference of circle
116= 2πr
r=18.45
Correct (-)
Wrong (-)
Skipped (-)