Verify mobile number to view the solution
Solutions
Hint

Let the width of the path = W m
then, length of plot with path
= (15 + 2w) m
and breadth of plot with path
= (10 + 2 W) m
Therefore, Area of rectangular plot (without path)
= 15 × 10 = 150 m²
and Area of rectangular plot (with path)
= 150 + 54 = 204 m²
Hence, (15 + 2w) × (10 + 2w) = 204
⇒ 4w² + 50 w – 54 = 0
⇒ 2w² + 25 w – 27 = 0
⇒ (w – 2) (w + 27) = 0
Thus w = 2 or –27
∴ with of the path = 2 m