Please wait...
/
-
Verify mobile number to view the solution
Original quantity = x ltr.
Amount of wine left after 5 operations =
According to question,
⇒
⇒ litres
Hence, Container originally hold 15 litres.
Given length of cuboid is increased by 20%, breadth of cuboid decreased by 12.5% and height is increased by 25%.
We will first covert all percentages into fraction.
So, Net percentage effect on volume of cuboid=
Clearly,
Let original speed = 11x
Then Vaibhav reduces his speed by 27.27%.
Hence, New speed = 11x - 3x = 8x
So, We can say that Vaibahv reduced his speed from 11x to 8x.
If distance is constant then speed is inversely proportional to time taken.
Ratio of speed = 11:8
Ratio of time taken = 8:11
It is given that he takes 44 minutes to reach his destination.
⇒ 11 unit = 44 minutes
⇒ 1 unit = 4 minutes
⇒ 8 unit = 32 minutes
So, usual time taken = 32 minutes.
Given, in an examination, 45% of the candidate failed in mathematics and 35% in English. 10% failed in both maths and English.
We will first describe above statement by Venn Diagram
Percentage of students failed in at least one of the subjects = 35% + 10% + 25% = 70%
Percentage of students passed in both the subjects = 100% - 70% = 30%
⇒ 30% = 900
⇒ 1% = 30
Percentage of students failed in English = 35%
Percentage of students passed in English =100% - 35% = 65%
Number of students passed in English =
C.P. Of 20 articles = S.P. of 15 articles
Let S.P. of 15 articles = x
C.P. Of 20 articles = x
C.P. Of 15 articles =
Profit = S.P. – C.P. =
Profit percentage =
Correct (-)
Wrong (-)
Skipped (-)