Verify mobile number to view the solution
Solutions
Let cost price of bus = 100 unit
Loss = 27%
Selling price of bus = 100 - 27= 73 unit
According to question
⇒ 73 unit = Rs. 1314
⇒ 1 unit = Rs. 18
⇒ 100 unit = Rs. 1800
Cost price of bus = Rs. 1800
Now, profit = 15%
Selling price = 