Please wait...
/
-
The average age of husband and wife is 24 years. The age of their son is 1/9th of the age of the husband. The wife is 6 years younger to the husband. Find the average age of all three members of family.
Verify mobile number to view the solution
Given
Average age of husband and wife = 24 years
Age of their son is 1/9th of the age of the husband
Wife is 6 years younger than the husband
Concept:
Average age = Total age/Number of individuals
Solution:
⇒ Total age of husband and wife = 24 years × 2 = 48 years
⇒ Age of husband = (48 years + 6 years)/2 = 27 years
⇒ Age of son = 27 years/9 = 3 years
⇒ Total age of all three = 48 years + 3 years = 51 years
⇒ Average age of all three = 51 years/3 = 17 years
Hence, the average age of all three members of the family is 17 years.
Find the fourth proportion to 8, 14 and 24.
Three numbers: 8, 14, 24
Concept: In the fourth proportion, if a:b = c:d, then d is the fourth proportion to a, b, c.
⇒ a/b = c/d
⇒ 8/14 = 24/d
⇒ d = (24 × 14)/8
⇒ d = 42.
Therefore, the fourth proportion to 8, 14, and 24 is 42.
A student scores 40% of marks and fails by 40 marks in the examination and another student scores 60% and scores 20 more marks. Find the maximum marks for the examination.
Given:
A student scores 40% of marks and fails by 40 marks in the examination.
Another student scores 60% and scores 20 more marks.
Calculation:
The maximum marks for examination = x
According to question
(m × 40%) + 40 = (m × 60%) - 20
Now, m × 60% - m × 40% = 40 + 20
⇒ 20m% = 60
⇒ m/100 = 3
⇒ m = 300
∴ The maximum marks for the examination is 300.
The radius of a right circular cylinder is thrice of its height. If the height of the cylinder is 3.5 cm, then what is the volume of cylinder?
Height (h) of the cylinder = 3.5 cm
Radius (r) of the cylinder = 3 × h = 3 × 3.5 cm = 10.5 cm
Formula:
Volume of the cylinder (V) = πr2h
⇒ V = π × (10.5 cm)2 × 3.5 cm
V = 1212.75 cm3
Therefore, the volume of the cylinder is 1212.75 cm³.
A spherical ball is placed inside a cube of side 8 cm so that both fit perfectly. Find the shortest distance of the centre of the spherical ball to vertices of the cube.
The side of the cube is 8 cm.
Formula used:
Length of diagonal of a cube = √3a
Where, a = side of a cube
We know, largest diagonal of cube = √3 × side = 8√3
Now, the shortest distance from the centre of the spherical ball to vertices of a cube = Half the length of diagonal = 8√3/2 = 4√3
Correct (-)
Wrong (-)
Skipped (-)